StartPL

Prawo i podatki

prawne_2

Podatki i składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez przedsiębiorców

W Polsce możemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), określaną również jako pozarolnicza działalność gospodarcza czy też potocznie nazywaną działalnością gospodarczą. Od 30 kwietnia 2018 r. istnieje możliwość korzystania z działalności nierejestrowanej (DN). Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też działalności nierejestrowanej, wiąże się z szeregiem obowiązków.

prawne_1

Prawne aspekty działalności gospodarczej

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, a tym samym na spróbowanie swoich sił w prowadzeniu biznesu, decyduje się coraz więcej osób. Po wypracowaniu pewnej wstępnej koncepcji modelu biznesowego, czy biznesplanu zapewne większość spośród adeptów biznesu zastanawia się nad prawnymi aspektami prowadzenia przedsiębiorstwa.

tax

Koszty pracy w Polskim Ładzie (2022) i obecnie (2021) - porównanie

Dyskusja na temat rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu została w sferze publicznej w 2021 roku w większości sprowadzona do dwóch zagadnień: zmniejszenia potencjalnego obciążenia tzw. klasy średniej oraz do opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne. Tymczasem z punktu widzenia ogólnogospodarczego równie istotnym zagadnieniem…